آزمون MCAT چیست؟

MCAT، مخفف عبارت Medical College Admission Test یا آزمون پذیرش کالج پزشکی می باشد. MCAT یک آزمون استاندارد چند گزینه ای می باشد که توسط انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا(AAMC) مدیریت می شود. این امتحان شرط واجب برای قبولی در اکثر دانشکده های پزشکی در آمریکا و کانادا می باشد.

موارد امتحانی در MCAT چیست؟

 MCAT آزمون نسبتا دشواری می باشد. این آزمون شامل 230 سوال در موارد زیر است:

  1. مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های زیستی
  2. تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (MCAT CARS)
  3. مبانی زیستی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
  4. مبانی روانشناختی، اجتماعی و رفتار شناسی

 

تعداد سوالها در هر زیر شاخه عبارتند از:

 15 سوال فیزیک/ 30 سوال بیوشیمی/ 45 سوال زیست شناسی/ 53 سوال تجزیه تحلیل و مهارتهای استدلالی/ 20 سوال شیمی عمومی/ 11 سوال شیمی ارگانیک/ 38 سوال روانشناسی/ 18 سوال جامعه شناسی

آزمون MCAT چگونه برگزار می شود؟

آزمون MCAT معمولا 25 الی 35 بار در هر سال برگزار می گردد. اگر هدفتون این می باشد که بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی وارد دانشکده پزشکی شوید، باید مدارک خود را تکمیل نمایید و در اوایل ماه مِی(از 12 اردیبهشت تا 11 خرداد)، درMCAT شرکت کنید تا بتوانید قبل از ثبت درخواست برای ورود به دانشگاه در ژوئن، نمره آزمون خود را کسب کرده باشید. هر فرد می تواند سه بار در یک سال، چهار بار در یک دوره دو ساله متوالی و حداکثر هفت بار در طول زندگی در این آزمون شرکت نماید. لازم به ذکر است به دلیل این محدودیت، بهتر است متقاضیان، با آمادگی کامل در امتحان حاضر شوند و در صورتی که احساس می کنند برای امتحان آماده نیستند، شرکت درآن را به تاخیر بیندازند.

هزینه شرکت در آزمون MCAT
هزینه شرکت در این آزمون، با توجه به محل برگزاری آزمون متفاوت می باشد. بر اساس برنامه هزینه MCAT که در وب سایت AAMC بارگزاری شده است، هزینه ثبت نام اولیه برای ثبت نام در MCAT در سال 2019، 315 دلار بوده است. ولی متقاضیان با سطح علمی بالا و شرایط مالی دشوار، ممکن است واجد شرایط دریافت برنامه کمک هزینه AAMC جهت شرکت در آزمون باشند. یک کلاس یا دوره آموزشی برای این آزمون، مبلغی حدود 200 تا 2000 دلار هزینه دارد. برخی از این کلاسها به صورت حضوری و برخی به صورت آنلاین برگزار می گردند.
مکان و شرایط برگزاری آزمون MCAT
این آزمون مخصوص امریکا و کانادا می باشد و در تمامی مراکز مورد تایید این دو کشور برگزار می گردد. علاوه بر این آزمون MCAT در کشورهای چین، استرالیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، سنگاپور، تایلند، قطر، آفریقای جنوبی، انگلستان و... نیز برگزار می شود. متقاضیان شرکت در آزمون می بایست پاسپورت با تاریخ انقضای مهلت دار به همرا داشته باشند. برای شرکت در آزمون محدودیت سنی وجود نخواهد داشت و در صورتی که قصد تحصیل یا اقامت در کشورهای کانادا یا امریکا را داشته باشید، واجد شرایط شرکت در آزمون محسوب می شوید.
امتیاز و نمره در آزمون MCAT چگونه است؟
آزمون MCAT به صورت کامپیوتری و چند گزینه ای برگزار می گردد و ارزش سوالات در این آزمون با یکدیگر مساوی نمی باشد. در ضمن این آزمون نمره منفی نیز ندارد. نمره کل متقاضیان در آزمون می تواند به حداقل 472 نمره و حداکثر 528 نمره(و گاهی بالاتر) برسد. مجموع نمرات سوالات در هرکدام از چهار بخش آزمون، حدود 118 تا 132 می باشد. کسب نمره کامل در آزمون MCAT بسیار نادر می باشد. همچنین دریافت نتیجه رسمی و ارائه آن به موسسات و دانشگاه های امریکا یا کانادا، حدود 30 تا 35 روز بعد از آزمون، زمان خواهد برد.
مدت زمان و اعتبار آزمون MCAT
آزمون MCAT یک آزمون طولانی می باشد و در طول زمانی 7.5 ساعت برگزار می گردد. بعد از پایان هر کدام از چهار بخش امتحان، متقاضیان 10 دقیقه زمان استراحت خواهند داشت. اعتبار نتیجه آزمون MCAT برای بیشتر دانشگاه ها، 3 سال می باشد. ولی برخی دانشگاه ها نیز تا 2 سال نتیجه آزمون را قبول می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *