فهرست مطالب:
  • اقامت در آمریکا از طریق کار
  • اقامت در آمریکا از طریق تحصیل

 

اقامت در آمریکا از طریق کار

کشور آمریکا به دلیل نرخ مناسب بیکاری و صنعت پیشرفته و بازار کار گسترده همواره یکی از مقاصد اصلی برای کار و اخذ ویزای کار محسوب می شود. ویزای کار آمریکا تاکنون یکی از راحت ترین و بهترین انواع ویزا برای مهاجرت به آمریکا محسوب می شد. ویزای کار آمریکا به چند دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل ویزاهای H, J, E و P می باشند و در ادامه به طور مختصر به آنها خواهیم پرداخت.

نکته قابل اهمیت

هرچند یافتن شخصی که به شما در آمریکا دعوت نامه کاری بدهد کار دشواری می باشد اما اگر بتوانید کسی را در آمریکا پیدا بکنید که به شما کار پیشنهاد کند می توانید درخواست ویزای کاری آمریکا داشته باشید که یکی از بهترین انواع ویزا در آمریکا است. اگر شما ۳۰ ماه پس از گرین کارت آمریکا بتوانید در آمریکا مشغول به کار شده و زندگی کنید میتوانید درخواست پاسپورت یا همان تابعیت آمریکایی کنید. راه دیگر در اخذ اقامت در آمریکا غیر از ویزای کاری آمریکا یا غیر از کار در آمریکا این می باشد که شما از طریق تحصیل اقدام کنید که در خصوص تحصیل در آمریکا در ذیل شرح می دهیم.

اقامت در آمریکا از طریق تحصیل

تحصیل در آمریکا یکی از بهترین راه های مهاجرت به آمریکا است به این دلیل که در آمریکا بهترین مدارس و دانشگاه های دنیا واقع شده اند که تحصیل در این دانشگاهها نه تنها باعث اقامت در آمریکا می شود بلکه آینده ای مطمن را تضمین می کند. سن ورود به دوره آموزش اجباري در آمریکا ، با توجه به قوانین هر ایالت به طور جداگانه تعیین می شود و از سطح سني 5 تا 8 سالگي متفاوت بوده و عمومي ترين سن براي ورود به آموزش اجباري 7 سالگي می باشد. در پايان دوره دبستان، سن فارغ التحصيلان بين 15 تا 18 مي باشد كه البته 16 سالگی عمومي ترين و متداول ترين سن براي فارغ التحصيلي محوب می شود. دوره آموزش متوسطه در آمریکا با توجه به قوانین هر ایالت شامل كلاس 7 الی 12می باشد. بيش از 14.000 مدرسه محلي در آمریکا وجود دارد. نام عمومي براي مدرك فارغ التحصيلي متوسطه، ديپلم تحصيلات دبيرستاني است. دبیرستان های آمریکا در دو نوع نظری و فنی و حرفه ای وجود دارند. در پایان دوره متوسطه، به دانش آموزان گواهی به نام دیپلم دبیرستان داده می شود که لازمه ورود به مقطع دانشگاهی است.

دانشگاه های آمریکا به دو نوع ایالتی (STATE SCHOOL) و خصوصی (PRIVATE SCHOOL) تقسیم بندی می شوند. البته تحصیل در دانشگاه های آمریکا نیازمند پرداخت شهریه است و دولتی بودن آن دلیلی بر رایگان بودن آن نمی باشد و تنها به معنی کمتر بودن شهریه آنهاست. ویزاهای تحصیلی آمریکا به نام های F1, B1, M1, J1 شناخته می شوند.

ویزای تحصیلی F1
یکی از معروف ترین ویزاهای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F1 است. این ویزا جهت ورود به دانشگاه ها و کالج های آمریکا می باشد. اگر دانشجو متاهل بوده و یا فرزند زیر ۲۱ سال داشته باشد می تواند برای آنها ویزای F2 را نیز که ویزای همراه آمریکاست درخواست کند.
ویزای تحصیلی B1
این ویزا، برای دوره های تحصیلی ۶ ماهه بوده و در نتیجه دانشجو همراه نمی تواند برای ویزای همراه درخواست نماید.
ویزای تحصیلی M1
این ویزا با سایر ویزاهای تحصیلی تفاوت دارد و تفاوت این است که برای رشته های فنی و حرفه ای قابلیت صدور دارد. متقاضی می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱سال خود درخواست ویزای همراه نماید.
ویزای تحصیلی J1
این ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است و ویژه دانشجویانی است که جهت تحقیق و یا تدریس به آمریکا مهاجرت می کنند. مدت زمان اعتبار ویزا بسته به مدت زمان فرصت مطالعاتی متغیر می باشد، اما به طور متوسط دانشجو پس از ۲ سال از خاک آمریکا باید از این کشور خارج شده و مجدداً جهت اخذ ویزا اقدام و ورود نماید. برای این ویزا می توان درخواست ویزایJ1 ویزای همراه نمود.

جهت ورود به دانشگاه های آمریکا قبولی در آزمون هایی به نام های SAT، GRE، Gmat، Lsat و Mcat قبول شد و به نوعی کنکور دانشگاه های آمریکا محسوب می شود. امکان کار پس از تحصیل در آمریکا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آمریکا با همکاری دانشگاه ها نیز وجود دارد. البته می بایست بدانید هر دانشگاهی هم برای تحصیل مناسب نیست. در آمریکا بیش از 4.000 دانشگاه و کالج وجود دارد بنابراین شما باید در انتخاب دانشگاه دقت لازم را انجام دهید. وقتی شما در دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شدید، چنانچه کار پیدا کنید می توانید ویزای خود را تغییر داده و به ویزای کاری مبدل سازید. میانگین هزینه تحصیل در آمریکا برای دانشگاه های خصوصی به طور میانگین 60.000 دلار و برای دانشگاه های دولتی و ایالتی 23.000 دلار آمریکا می باشد که بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا برای دانشجویان نخبه و دارای شرایط ویژه وجود دارد.